A’dan Z’ye yüz rollerlarıyla ilgili bilmek istedikleriniz

Son bir yıldır hakkında ne çok şey yazılıp çizildi. Güzelliğini ve gençliğini korumak isteyenlerin gözbebeği olan yüz rollerları artık bakım rutininin ayrılmaz parçası haline geldi. Peki cilde masaj yoluyla sağlık ve güzelliği sunan bu aletleri doğru kullanıyor muyuz? Tüm sorularınızı mercek altına aldık.

Yüz roller’larının faydası nedir?

Manuel çalışan ve doğada bulunan değerli taşlardan hazırlanan yüz rollerlarının asıl amacı, yaptığınız her harekette kan akışını uyarmayı, cildinizin daha fazla beslenmesi ve oksijen almasını sağlıyor. İnsan gücüyle çalıştığı için yaptığınız baskı oranında cildinizin hangi tabakasına kadar ineceğini siz belirliyorsunuz. Daha fazla baskıyla derin doku masajı da yapabiliyorsunuz. Yüz rollerlarını dünyaca ünlü isimler de çok seviyor. Kim Kardashian ve Cate Blanchet gibi ünlüler en ünlü fanatiklerinden.

Rollerlar, elinizle yapacağınız bir yüz masajından daha etkililer. Çünkü ucundaki silindir cildin en alt tabakasına kadar baskıyı iletebiliyor. Tıpkı düzenli spor yaptığınızda kaslarınız nasıl daha gergin ve sıkı oluyorsa yüz kasları da işte bu rollerlar ile yapılan masajdan sonra sıkılaşıp gerginleşiyor. Cilt kendi haline bırakıldığında ise doğal yaş alma süreciyle birlikte gevşeyip sarkıyor. İşte bu sarkmaya doğal yolla bir önlem aslında yüz rollerları…

Gerçek doğal taşlardan yapılmış olan yüz rollerları daima soğuk kaldığından sabahları uyandığınızda yapacağınız yüz masajı hem cildinizin sağlıkla ışıldamasını, kan dolaşımını artırmasını, iltihap ve kızarıklığın giderilmesini ve sabah uyku şişliğini atmanızı sağlar.

Nasıl uygulanmalıdır?

İşte en önemli noktaya geldik. Çünkü bir çok kişi uygulama konusunda hata yapıyor. Sahip olduğunuz yüz rollerı hangi marka olursa olsun kural hiç birinde değişmiyor. Masaj deyince sanki elektrik süpürgesi kullanır gibi herkes aşağı yukarı hareketlerle masaj yapıyor. Oysa bu tamamen yanlış ve hiç bir sonuç getirmeyen bir hareket. Roller ile yapmanız gereken sadece bir yönde hareket etmek. Bu yön mutlaka yukarı doğru olmalı ki yer çekimine karşı meydan okusun. Yüzünüzün hangi bölgesine yapıyor olursanız olun minimum beş kez aşağıdan yukarıya doğru roller ile masaj yapın.

Masaja öncelikle çene hattından başlayın. Tam çeneninizin orta bölgesine rollerı koyun ve kulak hizasına doğru bir kez yukarı doğru bastırarak hareket ettirin. Kulak dibine gelince rollerı kaldırın ve yine başladığınız noktaya gelip ikinci kez aynı hareketi yapın. Bir daha, bir daha ve bir daha… Beş kez olunca bu kez çenenin diğer tarafına aynı şekilde uygulama yapın. Çeneden sonra elmacık kemiklerine geçin, ardından kaşlara ve son olarak alın bölgesine… Birçoğunuzun aklına doğal olarak “boyun bölgesinde bu roller uygulanabilir mi” sorusu takılıyordur. Tabii ki uygulanabiliyor. Burada da yine alttan başlayıp çene altına kadar yukarı doğru beş kez hareket ettirmek. Peki bu masajı her gün mü yapmalı? Haftada iki ya da üç kez yaparsanız birkaç hafta sonra yüzünüzdeki farkı hissedebilirsiniz. Her gün yaparsanız tabii ki harikalar yaratabilirsiniz. Bu arada minik ama etkili bir ipucu verelim; rollerınızı buzdolabında tutun. Soğuk olması etkiyi daha da artıracak.

 

Bakımın rutinine eklemeli mi?

Yüz rollerlarının faydalarını yazının girişinde saymıştık. Ancak sadece onlarla sınırlı değil. Örneğin cilt bakımı sırasında yüzümüze kullandığımız nemlendirici, serum, gece kremi gibi ürünleri cildin iyice emmesi için de bu rollerlardan yardım alabiliriz. Ürünlerin emilimini artırdığını düşününce yapmanız gereken kremi sürün, elinizle yayın ve sonrasında roller ile masaj yapmaya başlayın. Ürün sonrası uygulama yapacaksanız bu kez rollerı soğuk değil ılık ya da sıcak kullanırsanız cildinizin rahatladığını görebilirsiniz. Tıpkı spa’da uygulanan sıcak taş masajı gibi. Bunun için yapmanız gereken bir dakika kadar sıcak su altına tutup suyunu havlu yardımıyla silin ve ılıkken yüzünüze masaj yapmaya başlayın. Hem krem cildin alt katmanlarına inip cildin sağlıkla ışıldamasını sağlayacak hem de ılık masaj tüm günün yorgunluğunu alıp rahatlatacak.

 

Hangi renk kullanmalı?

Yüz rollerlarında farklı renkleri görüp çok da önemsememiş olabilirsiniz. Her renk aslında farklı bir doğal taştan… Örneğin yeşil olanlar yeşim taşından hazırlanıyor. Mor olan ametist taşından, pembe olan pembe kuvarz. Renklerin çok büyük bir özelliği yok. Ancak pembe olanların yani pembe kuvarz olanların hassas ciltlilere daha uygun geldiği belirtiliyor.

Yüz rollerlarının bir de 3D olanları var. Y şeklinde olup iki ucunda pinpon topu gibi topçuklar olanı. Onlarla da yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Özellikle çene bölgesinin inceltilmesi ve V şeklini alması için bu türleri öneriliyor. Aynı masajı elmacık kemiklerinin üzerine de yaparak bu bölgenin daha çıkık ve belirgin olmasını sağlayabiliyorsunuz. Şekil tamamen size kalmış.

 

Sihirli değnek de değil

İnternette her okuduğunuza da inanmamanız gerekiyor. Bazı yazılarda bu rollerların sivilce izlerini geçirdiği, akneleri iyileştirdiği, kırışıklıkları açtığı gibi yazılar da var. Ne yazık ki böyle bir etkisi yok. Bu sayılanlar için farklı tedaviler uygulanması gerekiyor. Roller bunlara etki etmiyor.

Guzinstyle ekstra Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir