Kağıt maskeler hakkında merak edilenler  

Jutin Beauty, Kore güzelliğinde önemli yeri olan kağıt maskeler üzerine aklınıza takılan her soruya yanıt veriyor. Hangi maskeyi kimler kullanmalı, cilt bakım rutininde hangi aşamada maskeye yer vermeli, içerikler gerçekten etkili mi gibi aklınıza takılabilecek her türlü sorunun cevabı bu yazıda.

Kağıt maskeler artık her yerde! Tek kullanımlık, uygulaması kolay ve fiyat performans açısından oldukça avantajlı olan kağıt maskeler zengin içerikleriyle aynı zamanda çok da etkili olabiliyor! Cildin hızlıca nemlendirilmesi ve düzenli kullanımda sıkılaşarak çok daha parlak ve canlı görünmesi için tercih edebileceğin kağıt maskeler, son yıllarda dünyaca ünlü isimlerin de favorisi!

KAĞIT MASKE NE İŞE YARAR?

Kağıt maske Kore güzellik rutinine ait bir uygulama. Işıl ışıl, sıkı ve pürüzsüz ciltleri ile hayranlık uyandıran Koreli kadınların güzellik rutininden doğan ve kocaman bir doğal kozmetik sektörüne dönüştü.

Gelelim kağıt maskelerin ne işe yaradığına. Aslında iki temel işlevi var. Cildinin yararlı içeriklerle ve bol bol nemle buluşmasını sağlıyor. Ancak bunu yaparken aynı zamanda da bir çeşit bariyer oluşturuyor ki bu da nem ve yararlı maske içeriğinin cilde çok daha iyi işlemesini sağlıyor. Kağıt yüzeyin içerisinde yer alan öz cilde doğrudan uygulandığından nemin havayla temas ederek buharlaşması önleniyor. Sonuç olarak o yararlı özün cildinin derinlerine gitmekten başka bir yolu kalmıyor.

Cilt bakım rutini içerisinde hangi basamakta kullanılmalı?

En etkin sonuç için kağıt maskeyi serum ya da ampulden sonra uygulamak gerekiyor. Kısaca özetlememizi istersen, aslında işe önce yüzümüzü uygun bir yağ bazlı ve ardından su bazlı temizleyici ile temizleyerek başlıyoruz (double cleansing / iki aşamalı yüz temizleme). Temizliğin ardından tonik, toniğin ardından da serum / ampul uygulaması geliyor.  Serum sonrasında kağıt maske uygulamasını artık yapabiliriz. Bu aşamada kağıt maskeyi paketinden çıkarıp doğrudan yüzümüze uyguluyoruz. Cilt iyice nemi çektikten sonra sıra göz çevremizi ve tüm yüzümüzü nemlendirmeye geliyor. Son olarak, eğer dışarı çıkacaksan uygun bir güneş koruyucu sürmeyi de unutmamalısın.

Kağıt maske özü oldukça bol, bunu nasıl değerlendirmeli?

Kağıt maskelerin içerikleri oldukça yoğun. Tüm özden iyice faydalanmak için eline bulaşan özü önce yüzüne sürüp ardından maskeyi uygulayabilirsin. Bir başka alternatif olarak ise maskeyi uyguladıktan sonra maskede kalan özü dekolte kısmına, boynuna, el ve kollarına da sürebilirsin. Bu şekilde pek çok bölge bir arada nemlenir. Çünkü tutumluluk, çünkü neden olmasın?

Kağıt maskeler kaç dakika bekletilir?

İdeal süre 15 ya da 20 dakika. 30 dakikadan fazla bekletmemek gerekiyor. Kağıt maskeni çıkarmak için maskenin kurumasını beklememeli, maske kuruyken cildinde tutmamalısın. Çünkü kağıt maske kuruduğunda nemi cildinden çalmaya başlıyor. Bu nedenle hala öz varken maskeyi çıkarmalı, uyku maskesi olarak asla kağıt maskeleri seçmemelisin!

Kağıt maske ne zaman yapılır?

Sabah mı, öğlen mi, yoksa akşam mı? Sen ne zaman istersen! Eğer sabah yapmak istersen dışarıda geçecek yoğun bir gün ve makyaj rutini öncesinde daha hafif içerikli bir maske uygulamanı tavsiye ederiz. Akşamları yapacağın güçlü içerikli bir maske ise uykuda seni gençleştirmek için çalışacak hücrelerine süper bir destek olur.

Kağıt maske kaç günde bir yapılmalı?

Her gün kağıt maske yapabilirsin, bunda bir sorun yok. Ama gerçekten gerek var mı diye düşünmekte fayda var. İdeali haftada 2 kez olsa da sen istediğin sıklıkta maske yapabilir, cildinin nem ihtiyacına uygun bir kullanım rutini oluşturabilirsin.

Kağıt maske içerikleri neler?

Sayısız maske özü var! Kağıt maskelerde salyangoz özünden güle, meyve ve bitki özlerinden hyalüronik asite kadar yüzlerce içerik bulunabiliyor. Kullanım amacına göre sıkılaştırıcı, sivilce ve leke giderici, nemlendirici, yaşlanma karşıtı, cilt beyazlatıcı ve parlatıcı kağıt maske çeşitlerinden birini tercih edebilirsin.

 

KAĞIT MASKENİN YAPISI NASIL?

Kağıt maskeler son derece çeşitli. Mikrofiberden pamuğa, hidrojelden bitki liflerine kadar her türlü malzemeden yapılabiliyor. Genelde içeriğin dokuda payı büyük. Daha ağır malzemeler için hidrojel gibi daha dayanıklı dokular tercih edilirken, hafif özler için pamuklu dokular yeterli olabiliyor. Kağıt maske seni nasıl hissettiriyor o da çok önemli. Yüzünde soğukluk hissi veren bir maske türünü sevebilir ya da tercihini daha hafif kağıt maskelerden yana kullanabilirsin. Sen nasıl istersen!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir