Yeni Trend: Botoksla zayıflama

Daha çok güzellik dünyasının vazgeçilmezi olan botoks, şimdi de fit bir vücut için kullanılıyor. Henüz yeni olan bu uygulama, mideye yapılan enjeksiyonla iştah kesme sistemine dayanıyor.

Diyet yapamıyorsunuz, yemeklerden tatlılardan vazgeçemiyorsunuz ama zayıflamak istiyorsunuz. Genelde aşırı kiloya sahip olan, diyet yapmasına rağmen zayıflayamayan kişiler mide kelepçesi operasyonuna başvuruyor. Bu operasyon herkese uygun değil tabii ki. Ve sonuçta kesilip biçilip ameliyat oluyorsunuz. İşte güzellik dünyasının mükemmele ulaşma isteğiyle her gün pürüzsüz ten arayışına şimdi de fit bir vücut için botoks eklendi. Botoksu normalde koltuk altı terlemesini engellemek ve yüzümüzdeki kırışıklıkların görünümünü iyileştirmede kullanıyoruz. Şimdi botoks mideye giriyor. Evet yanlış duymadınız, mideye yapılan botoks ile zayıflama trendi, güzellik dünyasına eklenen en yeni trend. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi Dr. Nihat Dik anlatıyor.

Mide botoksu nedir ve kimlere uygulanır?

Mideye botilinum toksin (botoks) uygulanması endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine botoks enjekte edilmesi esasına dayanan yeni bir kilo verdirme yöntemi. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi gecikir ve hastada iştah kaybı elde edilir. Bu işlem bir ameliyat değil.

Herkese uygulanabiliyor mu bu yöntem?

Herkese uygulanabilecek yan etkisiz bir işlem ancak hasta seçimi önemli. Fazla kiloları olan ve vücut kitle endeksi 40’ın üstünde olmayan hastalar ideal hasta grubunu oluşturuyor.

Uygulama nasıl yapılıyor?

Tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlem. Kesi, dikiş ve benzeri hiçbir uygulama yok, çünkü ameliyat değil. Mide botoksu günümüzde birçok uygulamada olduğu gibi ağrısız, acısız ve konfor düzeyi yüksek bir ortamda uygulanıyor. İşlem ortalama 20 dakika sürüyor. Hastalar, işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutuluyor. Hastanede kalmaya gerek yok. Uygulama sonrası genellikle 1-2 saatlik gözetim yeterli.

İşlem sonrası ne kadar sürede etkili oluyor?

Botoks işleminden sonra ilk 6 aylık sürecin iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Botoksun etki süresi maksimum 6 aydır. Bundan sonraki süreçte botoksun tekrarlanıp tekrarlanmayacağı, hastanın genel durumuna bağlıdır.

Uygulama sonrası hastalar ne kadar kilo kaybı yaşıyor ve en önemlisi kilo verdikten sonra tekrar geri alınıyor mu?

Başta Norveç, Kore, ABD olmak üzere ülkemizde de kullanılan Mide Botoksu yöntemi ile 5-6 ayda 4-20 kilo vermek gerçekten mümkün ancak çok önemli bazı kriterler var uyulması gereken. Bu kriterleri hastalar açısından değerlendirmek gerektiğinde; mide botoksu işlemi sonrası diyetisyen eşliğinde tam bir uyumla beslenmesine dikkat eden kişi işlem öncesi kilosu göz önünde bulundurularak 10-20 kilo kadar verebiliyor. Bazı hastalar diyete kısmen uyum sağlayabiliyor o zaman da kilo vermek mümkün oluyor ancak bu hedeflenenin altında bir kilo kaybı oluyor.

Bu uygulamanın etkisi 6 ay sürüyor, bu sürede zaten kişi midesi küçüldüğü için beslenme düzenini değiştirmiş oluyor. Mide botoksunun etkisi geçse bile kilo vermeye devam edebiliyor. Eğer istenilen kilo kaybı yaşanmamışsa hastanın durumuna bağlı olarak bu uygulama tekrar edilebiliyor.

Mide botoksunun yan etkileri ya da komplikasyonları var mı?

Hiçbir yan etkisi ve riski olmayan oldukça güvenli bir uygulama. Nadiren bulantı ve kusma görülüyor. Bu durum da sadece 1 gün içinde geçiyor. Kişi anestezinin etkisi geçinceye kadar ki bu da 1-2’i saati kapsar günlük hayatına dönebilir, işine gidebilir.

Uygulama sonrası ilk gün sıvı ağırlıklı beslenme öneriliyor. Diyetisyen eşliğinde hazırlanan beslenme planı sonrasında hiçbir sıkıntı olmaz.

Diyet, spor yapamayan, günlük hayatında yeme bozukluğu yaşayan herkes bu uygulamadan faydalanabilir.

Dr. Nihat Dik
Dr. Nihat Dik

 

 

 

 

Guzinstyle ekstra Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir