Sivilcenin suçlusunu bulduk

Sivilce… Kendi küçük ama derdi büyük. Tüm güzelliğimizi bir anda silip götürebiliyor. Yağlı bir cilde sahipseniz ne demek istediğimi anlayabiliyorsunuz. Ancak sadece cilt yapısı ya da yanlış cilt ürünü kullanmak değil makyaj fırçalarımız da sivilce yapabiliyor. Bunu ben değil Oriflame Global Güzellik Artistik Direktörü Jonas Wramell söylüyor. Wramell hem fırçaların deforme olmasını önlemek hem de bakterilerden arınmasını sağlamak için düzenli temizliğin şart olduğunu belirtiyor. Dilerseniz sözü Wramell’e bırakayım. Bakalım nerede hata yapıyoruz!

Sabun ya da şampuanla yıkayın

“Pudra, allık ve bronzlaştırıcı gibi kuru ürünleri sürdüğünüz fırçaları haftada bir temizlemelisiniz. Likit fondöten, ruj, dudak parlatıcısı ve kapatıcılar için kullandığınız fırçaları da günaşırı yıkayın. Çünkü sıvı ortam hızlı bakteri birikimine neden olur.”

Zor bir şey değil. Sadece birkaç dakikanızı alacak bu işlemle cildinizde pürüzsüz bir güzelliğe sahip olacaksınız. Üstelik fırçalarınız da hemen eskimeyecek, formu bozulmayacak. Nasıl temizleyeceğinizi de yine gelin Wramell’den dinleyelim.

“Birçok fırça sabun ve şampuanla yıkanabilir. Ilık suyla fırçanızı ıslattıktan sonra fırçayı sabunlayın. Fırçaya masaj yapar gibi sabunla iyice köpürtün. Daha sonra tekrar ılık suya tutup fırçayı durulayın. Fırçayı yatay biçimde kuru bir havlu üzerine 6-8 saat süreyle bırakın. Bazı fırçaları kuruması için 24 saat bekletmek bile gerekebilir. Aynı işlemi şampuanla da yapabilirsiniz. Eğer seyahatteyseniz veya daha hızlı ve pratik bir çözüme ihtiyacınız varsa, ıslak mendille veya makyaj temizleme mendiliyle de fırçanızı temizleyebilirsiniz.”

Fırçaları maksimum 5 ay kullanın

Likit ürünlerle kullanılan fırçaların maksimum 4-5 ay kullanması gerektiğini belirten ünlü makyaj uzmanı, kuru ürünlerle kullanılan fırçaların ise uzun bir süre sorunsuz kullanılabileceğini anlatıyor: “Düzenli fırça temizliği kullanım süresini uzatır. Ayrıca fırçayı sürdükten sonra kuru bir bezle üzerindeki fazlalıkları almaya çalışmak yanlıştır. Bu şekilde fırça kılları zarar görür veya dağılır. Sakın yapmayın.”

Guzinstyle ekstra Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir