Mayo bakımı

Mayo ya da bikininizi bir sezon giyip atmak istemiyorsanız onları en doğru şekilde temizleyip bir sonraki sezona kaldırmalısınız.

Plaj güzeli olmak için hatırı sayılır bir bütçe ayırdığınız mayo ya da bikininin düşmanları klor, güneş, kum ve SPF’dir. Bu etkenler plaj kıyafetinizin dokusuna kadar işleyip bozulmasına neden olabilir. Eğer mayo-bikininizi nasıl yıkamanız gerektiğini biliyorsanız onları birkaç sezon daha giyme şansına sahip olabilirsiniz.

Mayonuzun ömrünü uzatmak istiyorsanız olmazsa olmaz 6 kuralı uygulamanız gerekiyor.

  1. Plaj sonrası musluk altında yıkayın. Her giydiğinizde detarjanla yıkamanız gerekmiyor. Güneşlendikten ya da yüzdükten sonra mutlaka soğuk suyla yıkamanız yeterli. Bu yıkama kir, klor, kum ve bulaşan güneş kreminizi mayonuzdan uzaklaştırır.
  2. Birkaç kez giydikten sonra deterjan ile yıkamalısınız. Önce mayonuzu ters yüzünü çevirin, suya bir yemek kaşığı ya da daha az miktarda sıvı deterjan ekleyin ve elde birkaç kez ovarak yıkayın.
  3. Hırpalayarak sıkmayın. Mayolar çevirip bükülerek sıkılmaz. Elinizin içinde nazikçe fazla suyunu akıtın ve kuru bir zemine dümdüz serip kurutun.
  4. Asla güneş altına sermeyin. Aksine kapalı bir yerde ya da gölgede kurutun. Çünkü direkt güneşe maruz kalırsa dokusu ve renkleri hasar görüp solar, esner.
  5. Üzerinde lekeler varsa karbonat ya da sirkeden yardım alın. Mayonuzu giymeden önce güneş koruyucu sürmek ve kurumasına izin vermek en güzel yöntemdir. Ancak bunu yapmadınız ve mayonuz güneş kremi, yiyecek ya da çilekli bir içeçekle battıysa üzerine direk karbonat dökün. Bir iki saat bekleyin, sonra yıkayın. Ayrıca, yıkamadan önce üç parti ılık suyla ve sirke ile yıkayabilirsiniz.
  6. Sezon sonunda makineyi kullanabilirsiniz. Mayoyu yıkamak için asla makine kullanmayın ama bir istisna hariç: Yaz sonunda ya da tatil bittiğinde yani bir sonraki sezon için kaldırmadan önce, makineyi yünlü programına ayarlayın ve mayonuzu iççamaşırı torbasına koyup öyle yıkayın. Sezon boyunca sadece birkaç kez giydiyseniz makinede yıkamayın. Eğer mayonuzun üzerined boncuk işleme, aplike gibi ekstra işlemeler varsa makinede yıkamayı unutun.

mayo

(soldan sağa)

Beymen Jets by Jessika Allen mayo, 755 TL

Juicy Couture straplez mayo, 425 TL

Bonprix desenli mayo, 59.99 TL

Bikini

(üstte soldan sağa)

Harvey Nichols  Cia Maritima, 325 TL

Different Beachwear by Özge Ulusoy, 89.90 TL

Sunset tek omuzlu bikini, 154.99 TL

Tommy Hilfiger çizgili bikini, 189 TL

(altta soldan sağa)

Zara üstü fırfırlı bikini, 58.95 TL

Kom yüksek bel bikini, 169 TL

Endeep boyundan bağlı bikini, 79 TL

Bonesta zincir detaylı bikini, 199.90 TL

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir