Sofistike dokunuş

Cartier, yeni mücevher koleksiyonu Clash de Cartier ile klasik formlara öncülük ederken aynı zamanda da bu formlardan adeta kaçarak enerjik ve yalın tasarım ile özgün cazibe ve ciddi bir ruh arasındaki dengeyi kuruyor.

Clash de Cartier, Maison de Cartier’nin çiviler, hareketli bitişler ve clous carrés formundan oluşan estetik mirasını sarsıyor. Bu parçalar bir araya geldiğinde, tekil ve kabartmalı bir ağ oluşturarak Cartier’nin tasarım stüdyoları tarafından hayal edilen yeni mücevher koleksiyonunu oluşturuyor. Clash de Cartier, adeta şık bir dengeleme hareketi, aristokratik kodların birleşimi ve eşleşmesi. Yeni koleksiyon, resmiyete, geleneğe ve özgürlüğe tepki gösteriyor, tavırlar çatışıyor. Keskin hatlara sahip bir mücevher koleksiyonu mu? Evet ama dokunulduğunda hislere dokunacak kadar yumuşak. Geometrik mi? Evet ama boyutlarında cömert ve feminen. Mekanik mi? Evet çünkü tüm parçalar özgürce hareket edebilecek şekilde tasarlanmış. Clash de Cartier sabit ama hareketli. Özünde zıtlık var. Parlak, feminen kıvrımlar ve yumuşak hatlar, sert bir yapının sıkı gerilimiyle kontrast oluşturuyor.

Clash de Cartier, saf Cartier tarzından güç alan doğal bir orana sahip. Koleksiyon, hacimlerde ve kabartmalarda, dairelerde ve karelerde, Maison’un 1930’lara dayanan geometri düşkünlüğünü onurlandırıyor. Klasik bir stil mi? Kesinlikle hayır. Neoklasik, tekil, üniseks ve uçarı. Parlak, akıcı ve çarpıcı Clash de Cartier, şekillerin geleneksel mimarisini alt üst ediyor. Çivi formlarına sabitlenmiş ama hareket etmeye hazır. Bu belli belirsiz hareket, ışığı uçuşmaya ve titreşmeye ikna ederek metalin daha yumuşak görünmesine olanak sunuyor. 4N pembe altın yüzükler, her versiyonda çoklu kullanılabiliyor.

Clash de Cartier’nin net çizgileri ve simetrisinin ardında oldukça karmaşık bir zanaatkarlık hüneri yatıyor. Çiviler iç içe geçmişken nasıl hareket edebiliyor? Ustalıkla tasarlanan bu mekanizma, tamamen Cartier mücevher atölyeleri tarafından geliştirilmiş. Her bir bileşen, monte edilip cilalanmış.  Clash de Cartier tasarımları, parçaları yerinde tutabilmek için kuvvetleri mıknatıslayacak şekilde kalibre edilmiş. Kabuşon kesimli kubbeli clous carrés bitiş, birden fazla işlemle tamamlanan parlak bir cilayla kaplanmış. Cartier mücevherlerinin son sofistike dokunuşu ise, her parçanın tene dokunan yüzünün konforlu bir kullanım için incelikle şekillendirilmesi.

Guzinstyle ekstra Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir