“Mükemmellik benim işim”

Batya Kebudi markası 9’uncu yılını doldurdu. Her koleksiyonda bizi bir yerlerden yakalayan Kebudi, sadece mücevherde değil kıyafette de iddialı. Hedefi ise bir kadını tepeden tırnağa giydirebilecek tüm parçaları yapmak.

 Batya ile tanışmamız yıllar öncesine dayanıyor. Editörlük yıllarına… Farklı dergilerde editör iken tanışmıştık. O yüreğinin götürdüğü yere gitti ve içindeki kendi tasarımı mücevherleri hayata geçirdi. İyi ki yaptı bunu çünkü öylesine zarif ve birbirinden güzel yüzükleri, kolyeleri ve küpeleri var ki… 9 yıl önce çıktığı bu yolculukta her yıl bizi kalbimizin bir yerinden yakaladı. Çünkü tasarladığı her bir ürün onu derinden etkileyen bir olaydan ya da hayatında yer edinmiş bir şeyden ilham alıyordu. Geçtiğimiz yıllarda markasına kıyafet koleksiyonu da ekleyen Batya ile bir araya geldik. Yeni takı koleksiyonu “Doğaya Dönüş”ü, gelecekte neler yapmak istediğini konuştuk. Eminim Batya hayal ettiklerinin hepsini hayata geçirecek. Çünkü o bunun için çok çalışıyor, çok üretiyor ve sindirerek ilerliyor.

Yıllar önce bu yola çıkarken bugün bu noktada olacağını düşünüyor muydun?

Batya Kebudi: Hayallerimi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum. Her yeni gün, yeni bir umut. Yenilikler ve güzellikler her gün kapımızda bizleri bekliyor. Bugün burada bu anı yaşadığım için çok mutluyum. Çok daha güzel günlerin geleceğini hissediyorum.

İlk tasarımlarını yaptığın günden bugüne toplam kaç koleksiyon hazırladın? İlk koleksiyonuna baktığında ne hissediyorsun?

Batya Kebudi: Çok fazla koleksiyon yaptım. Markam 9’uncu yılını dolduruyor. Birçok koleksiyonu sığdırdım bu kısacık zamana. Çok mutluyum. İlk koleksiyonumu çok seviyorum. Hepimizin hayatına dokunmuş bir koleksiyon. Batya Kebudi markasının klasiği olmuş bir koleksiyon…

İçlerinde en sevdiğin tasarım ya da koleksiyon hangisi? Farklı anısı ya da hikayesi olan bir tasarımın ya da koleksiyonun var mı?

Batya Kebudi: Her koleksiyonumun hikayesi beni derinden etkileyen duygulardan, yaşanmışlıklardan ortaya çıkıyor. Aslında hepsi benim duygularım, hayatım, düşlerim, gerçeklerim. Hepsi benim bu hayattaki yansımam gibi… 2019 yaz koleksiyonum bu sezon içimdeki özlem duyduğum doğaya dönüş koleksiyonu… Doğaya dönüş koleksiyonumda Abanoz ağaçlarından yaptığım küpeler altın ve pırlanta ile bir araya geliyor.

Geçmişe dönüp baktığında “iyi ki”lerin ve “keşke”lerin neler?

Batya Kebudi: İyi ki işimi kurdum! Keşke yok; her deneyime şükürler olsun, bugün beni ben yapanlar onlar…

Günümüzde aksesuar tasarımı yapan kadın sayısı giderek artıyor. Geçmişte bu kadar çok kadın yoktu tasarım yapan. Her tasarımcının kendi imzası var onu diğerlerinden ayıran. Senin imzan nedir?

Batya Kebudi: Benim imzam ince çizgimin oluşu. Benim bir stilim var. Kendi içinde uyumlu olan ve tüm koleksiyonlarımı bir arada takabileceğiniz eğlenceli ve zarif mücevherler…

En sevdiğin materyal, renk ve form nedir?

Batya Kebudi: Materyal altın, çünkü uzun süre bizimle yaşıyor. Renk, pembe altın rengi vazgeçilmezim. Form da daire çünkü mükemmellik benim işim!

Tasarımların belli noktalarda, online’da ve mağazanda satılıyor bildiğim kadarıyla…

Batya Kebudi: Uzun süre tasarımlarımı Paris ve Londra da sattım. Şimdilerde Beymen İstinye Park ve Suadiye ve Ankara Kavaklıdere mağazasında bulabilirsiniz. Ve tabii ki Nişantaşı mağazamızda tüm ürünlerimize ulaşmak mümkün.

Alanınla ilgili neleri takip edersin? Nelerden beslenirsin?

Batya Kebudi: Hayatımdaki kadınlardan, trendlerden, tarihten ve yaşadıklarımdan….

BK kadınlarını yaratırken tasarımların aracılığıyla onlara en çok hangi misyonu yüklüyorsun?

Batya Kebudi: Kendilerini ‘iyi, mutlu ve güzel’ hissetmelerini istiyorum. Benim misyonum bu…

Aslında her bir tasarımın onu takana bir şeyler anlatıyor. Bu anlatımın ortak dili nedir?

Batya Kebudi: Kendini iyi hissedip ifade etmek, bence en güzeli bu … Bu ortak dilde insanlar kendilerini birleştiriyor, buluşuyorlar. Kendilerini iyi hissedecekleri renkli, özgür, yaratıcı olmanın mutlu gururunu yaşıyorlar.

Mücevherin yanı sıra kıyafet koleksiyonuna da başladın. Kıyafet koleksiyonundaki ana hedef neydi? Kaç yaş kadınına hitap ediyor? Bu kaçıncı sezonu?

Batya Kebudi: Romantik bir koleksiyon tasarladım. Mücevherlerle birlikte bir bütün olan bu koleksiyonda ana hedef bir davete giderken veya gündüz spor ayakkabıyla giyilebilecek kıyafetler olmasıydı. Bir kapsül koleksiyon tasarladım.

Mücevher ile başlayan, kıyafetle süren bu yolculuğun bir sonraki adımında ne olacak ve nerede tamam diyeceksin?

Batya Kebudi: Her zaman yenilikler katmaya devam edeceğim. Bu yenilikler beni besliyor.

Markan ile ilgili hayal ettiğin neler var?

Batya Kebudi: Bir kadının bastan aşağı tüm ihtiyaçlarına hitap eden bir marka olmayı istiyorum. Mücevherinden elbisesine, fularından ayakkabısına kadar birçok tasarımı bulacağı bir marka olmak hedefim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir